*****

Saçınızı Nasıl Yıkıyorsunuz

Saçınızı Nasıl Yıkıyorsunuz

Çok Fazla Fırçalama

Eski “günde 100 vuruş” güzellik ipucu bir efsanedir. Saçlarınızı çok fazla fırçalamak bölünmüş uçlara neden olabilir. Zamanla, saç dökülmesine bile yol açabilir.

Çok Fazla Darbe

Saçlarınızı ne sıklıkla ısıtırsanız, o kadar zarar görür. Hava kuruması saçı en sağlıklı tutar. Bunu yapamayacağınız zaman, kurutucunuzun ısı ayarını "düşük" seviyede tuttuğunuzdan ve kuruduğundan saçınızdan en az 6 cm uzakta tuttuğunuzdan emin olun.

Aşırı Şampuan

Saçınızın günlük bir yıkamaya (hatta her iki günde bir) ihtiyacı olmayabilir. Yağlı birikimi deride tutmak için yeterince şampuan kullanmak çok önemlidir. Çok fazla şampuan kullanmak kepek ve diğer kafa derisi sorunlarına yol açabilir.

Şampuan Kullanımı Üzerine

Şampuan söz konusu olduğunda, biraz az miktarda kullanmak daha doğrudur. Saçınızın bütün uzunluğunu şampuanlamak yerine saç derisini ovalamaya odaklanın.

Islak Saç Fırçalama


Islak Saç Fırçalama

Su saçlarınızı zayıflatır, bu nedenle ıslak saçları özenle tarayın. Bir yıkamadan sonra karışıklıkları gidermek için, saçlarınızı bir fırça ile taramak yerine geniş dişli bir tarak ile nazik vuruşlar kullanın.

Nemli Olduğunda Düzleştirici Kullanmak 

Isı saçınızdaki suya çarptığında, buhara dönüşebilir ve "kabarcık saçlara" neden olabilir.Kıvırcık uçları olan ve kolayca kırılan bukleler ile kalırsınız. Sıcak bir şekillendirme aracı kullanmadan önce saçınızın kuru olduğundan emin olun. Yapabildiğiniz en düşük sıcaklıkta tutun ve stil oluşturmadan önce ısı koruyucu sprey kullanın.

Kuru Havlu

Bir yıkamadan sonra saçınızı temiz bir havluyla sarın (hava kuruması en iyisidir). Ancak bir havluyla sertçe ovmak saçlara zarar verecektir.

Yapılmış Sıkı Saçlar

Örgüleri veya postişleri çok uzun süre bırakırsanız veya profesyonel bir yardım almadan bunları çıkarırsanız, epeyce kırılmasına neden olabilir.Aynı şekilde örgüler, topuzlar ve at kuyruğu için de geçerli.

Saçınızı sağlıklı tutmak için karıştırın.

Çok Fazla Kimya

Perma, gevşetici ve saç boyası saçlarınızı kıvırmak, düzeltmek ve boyamak için tüm kimyasalları kullanır. Bu kimyasallar saçınıza ve kafa derisine, kırılma ve tahriş gibi bir dizi şey yapabilir. Bu yüzden onları akıllıca kullanın.

Relax Ol

Saçınızı kendiniz düzeltmek isteyebilirsiniz. Onu profesyonellere bırakmak en iyisidir, bu yüzden saçlarını kızdırmazsın. Süreç boyunca çoktan geçmiş saçları asla kullanmayın. Saçlarınız düzleştikten sonra, saç kurutma makinelerinden, düzleştiricilerden ve maşalardan kaçının.

Güneşte Şapkasız Olmak

Yaz (ve kış) ışınları saçlarınızı kurutabilir ve kırılmasını sağlayabilir. Güneş hasarından ve kafa derinizin üzerindeki cildi korumak için, boneniz ile koruyun.

Havuza Bonesiz Girmek

Klor saç üzerinde olabilir. Bu nedenle kuruyabilir ve bölünmüş uçlara ve kırılmaya neden olabilir. En iyi koruma için havuza daldığınızda bir bone takın. Yüzerken bone gibi bir şey kullanmazsanız, yüzdükten sonra mutlaka saçlarını yıkadığından emin ol. Ardından şampuanı ile yıkayın ve saç kremi ile takip edin.

Saç Kesim Düzeni

Sağlıklı saçlar yetiştirmeye çalışıyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey düzenli saç kesimi almaktır. Kesilmiş saçlar daha sağlıklı görünmesine yardımcı olan bölünmüş uçlardan böylelikle kurtulmuş olursunuz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar