*****

Hamilelikte Neler Yememelisin - Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Yumuşak Peynirler


Yumuşak Peynirler

Makarnanınızın üzerinde biraz rendelenmiş Parmesan peynirin tadını çıkarın. Pastörize edilmemiş sütle yapılan yumuşak peynirler, sizin ve bebeğiniz için tehlikeli veya hatta yaşamı tehdit edebilen listeria bakterilerini barındırır. Alırken mutlaka pastörize edilip edilmediğini kontrol edin.


Az Pişmiş Et


Az Pişmiş Et

Şimdi tüm biftekleri ve burgerleri tamamen pişmiş sipariş etme zamanı. Ham veya az pişmiş etler toksoplazma ve diğer bakterileri barındırabilir. Dışarıda yemek yiyecekseniz eğer, etinizin sıcak ve iyice piştiğinden emin olun. Evde de, tüm kesimler için en az 145 F, hamburger gibi kıyılmış etler için 160 F ve tavuk göğsü için 165 F olmalıdır.


Taze Meyve Suyuna Dikkat


Taze Meyve Suyuna Dikkat

Restoranlarda, meyve suyu barlarında veya çiftlik stantlarında taze sıkılmış meyve suyu, salmonella ve kolibasili gibi zararlı bakteriler olabilir, yani pastörize edilmemiş olabilir. Bazı pazarlar aynı zamanda soğutulmuş kutuda ham, pastörize edilmemiş meyve suyu satmaktadırlar. Hamile kadınlar pastörize edilmiş meyve suyu tercih etmelidir. Süpermarket rafındaki kutu ve şişelerdeki meyve suyu da güvenlidir.


Suşi


Suşi

Sushi hayranlarına, 9 aylık bir ara vermenin zamanı geldi. Deniz ürünleri, büyük bir protein kaynağı olmasına rağmen, çiğ deniz ürünleri zararlı parazitler ve bakterilerin kaynağı olabilir. FDA (Amerika Birleşik Devletleri'nin Sağlık Bakanlığı'na bağlı; gıda, diyet eklentileri, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu bürosudur.) hamile kadınlara sadece iyi pişirilmiş balık ve diğer deniz ürünlerini yemelerini önerir.


Ev yapımı Sezar Sosu


Ev yapımı Sezar Sosu

Çiğ yumurta, birçok ev yapımı soslarda ve ve hazır satılan soslarda da kullanılır.

- Sezar Salata sosu
- Béarnaise sosu
- Hollandez sosu
- Mayonez

Mağazadan pastörize yumurtalarla yapılan versiyonları tercih edebilirsiniz.


Çiğ Kurabiye Hamuru


Çiğ Kurabiye Hamuru

Kurabiye pişirirken belki biraz çiğ hamur size cazip gelebilir. Ancak hamile olduğunuzu unutmayın ! Hamur çiğ yumurta içeriyorsa, tadı bile bir risk oluşturabilir. CDC (sağlık koruma ajansı) 20.000 yumurtadan birinin, salmonella bakterileri ile kusurlu olduğunu tahmin ediyor. Güvende olmak için, pişmemiş kurabiye hamuru, yada içinde çiğ yumurta bulunan herhangi bir pişmemiş çiğ hamurun tadına bakmayın.


Ev Yapımı Tiramisu


Ev Yapımı Tiramisu

Birçok ev yapımı tatlılar tiramisu başta olmak üzere içlerinde çiğ yumurta içerir. Çiğ yumurtalar pastörize edilmemiş ise kesinlikle uzak durun. Yada evinizde bulunan çiğ yumurtayı kendiniz pastörize edebilirsiniz.


Önceden Doldurulmuş Hazır Kümes Hayvanları


Önceden Doldurulmuş Hazır Kümes Hayvanları

Önceden doldurulmuş hazır hindi, tavuk gibi yiyecekler zaman açısından bize çok şey kazandırırlar. Ancak, taze kümes hayvanlarının suyu, dolgu ile karışabilir ve bakterilerin büyümesi için harika bir yer yaratabilir. Yemek genellikle koruma sağlar, ancak hamilelik, enfeksiyonlarla mücadele etmeyi zorlaştırır. Güvenli bir alternatif donmuş önceden doldurulmuş kümes hayvanları satın alıyor. Doğrudan donmuş olarak pişirdiğinizden emin olun - önce defrost (çözdürme) yapmasına izin vermeyin.


Cıva İle Balık


Cıva İle Balık

Balık sizin ve bebeğiniz için iyidir, fakat yediğiniz balıklar hakkında akıllıca tercihler yapın. Kılıçbalığı, kiremit balığı, kral uskumru ve köpekbalığı, yüksek seviyelerde metil civa içerir. Bu metal bebeğinize zarar verebilir. Çünkü balık piştiğinde bile o zararlı madde orada kalır.bu nedenle cıva bakımından düşük balıkları seçin: yayın balığı, somon, morina ve konserve hafif ton balığı. Eğer albacore (beyaz) ton balığı isterseniz, çok sınırlı bir şekilde tüketmelisiniz, hatta bununla ilgili doktorunuzdan izin alın.. Hamile iken balık yağı veya başka takviyeleri almadan önce doktorunuza danışın.


Şarküteri Etleri

Şarküteri Etleri

Diğer birçok gıda kaynaklı mikropların aksine, listeria buzdolabınızın içindeki sıcaklıklarda büyüyebilir. Bu nedenle, hamile kaldığınızda, soğuk etler ve sosisli sandviçler gibi bozulabilir, hazır etlerden kaçınmalısınız. Bu yiyecekleri, sıcak buharda ve onları hemen yiyene kadar ısıtmak suretiyle tüketmelisiniz.


Yıkanmamış Meyveler / Sebzeler


Yıkanmamış Meyveler / Sebzeler

Şimdi meyve ve sebzelere yüklenme zamanı! Akan suyun altında iyice durulayın. Toksoplazma denilen bir parazit yıkanmamış meyve ve sebzeler üzerinde yaşayabilir. Bu bebeğiniz için çok tehlikeli olabilir ve toksoplazmoz denen bir hastalığa neden olur. Sirkeli suda bekletebilirsiniz.  Her türlü çürük bölgeyi kesin, çünkü bunlar bakterileri barındırabilir.


Çiğ Kabuklu Deniz Ürünleri

Çiğ Kabuklu Deniz Ürünleri

Kabuklu deniz hayvanlarını iyice pişirdiğiniz sürece, hamilelik sırasında yemek güvenlidir. Kabukları açılanları pişirin fakat herhangi biri açılmazsa, onları atın.


Tatllı Su Balıkları


Tatllı Su Balıkları

Bazı göller ve nehirler endüstriyel kimyasallarla kirlenmiştir. Yerel olarak yakalanan lüfer, somon, turna, alabalık bu kimyasallardan etkilenebilir. Bunun için iyi bir araştırma yapmanız gerekir.


Pastörize Edilmemiş Süt


Pastörize Edilmemiş Süt

Hiç bir çiftliği ziyaret etmeyi ve bir inekten taze süt tattığını hayal ettiniz mi?  Taze toplanmış süt, henüz listeriadan koruyan pastörizasyon işleminden geçmemiştir. Bu senin ve bebeğin için tehlikeli olabilir. Marketlerde süt, peynir veya süt ürünleri sadece etiketin "pastörize edilmiş" yazması durumunda satın alın.


Kafein Sorusu

Kafein Sorusu

İyi kanıtlar şimdi hamilelik sırasında makul miktarda kafeinin güvenli olduğunu göstermektedir. Ancak uzmanlar, daha yüksek miktarlarda kafeinin bir düşük yapma olasılığını artırabileceği konusunda hala kararsızdır. Siz yine de doktorunuza danışmadan çok fazla tüketmemeye gayret etmelisiniz.


Alkol

Alkol

Hamilelik sırasında ağır içmenin ciddi doğum kusurlarına yol açabileceğini zaten biliyorsunuz. Bilmediğiniz şey, küçük miktarda alkolün bile zararlı olabileceğidir. Hamilelik sırasında hiçbir miktarda içmenin güvenli olmadığı tespit edilmiştir, bu nedenle alkolün her türünden kaçınmak en iyisidir. Buna şarap, bira,çiğ yumurta içeren geleneksel yumurta likörü dahildir.


Yorum Gönder

0 Yorumlar