*****

Antidepresanları Durdurmak: Bilinmesi Gerekenler

Antidepresanları Durdurmak

Doktorunuz ruh halinizi arttırmaya veya endişenizi hafifletmeye yardımcı olmak için bir antidepresan reçete yazmıştır. Ancak, kendinizi daha iyi hissettiğiniz anda, artık ilaca ihtiyacınız olmadığını düşünebilirsiniz. Yani onu almayı bırakabilirsiniz, bıraktığınız da ise;

- Aniden, grip veya midenizde bir şey varmış gibi hissediyor olabilirsiniz veya belki de düşünmek ve rahatsız edici düşüncelere sahip olmakta zorlanıyorsunuz.

Muhtemelen devam eden belirtiler geçiriyorsunuz.

Beyin kimyasal serotonini etkileyen antidepresanlar aniden durduğunda, vücut antidepresanı alırken ortaya çıkan artmış serotonin düzeylerinin ani yokluğunun neden olduğu fiziksel ve duygusal semptomlarla yanıt verebilir. Bu semptomlar, bir ilacın fiziksel "geri çekilmesi" ile teknik olarak aynı şey değildir. Fizyolojik çekilme, bir kişi bağımlılık yapabilecek bir ilaç aldığında meydana gelir. Bu istek ve uyuşturucu arama davranışına yol açar.

Beyin Görseli


Antidepresanlar bağımlılık yapmaz veya alışkanlık yapmazlar. İlaç yoksunluğundan farklı olarak, antidepresan kesilme etkileri, bağımlılıkla ilişkili değildir, ancak bir ilacı kesmenin fizyolojik sonuçlarını yansıtabilir, tıpkı diyabetli birinin insülini durdurduğu gibi. Altı ya da daha fazla hafta boyunca antidepresan alan beş kişiden biri, ilacı aniden kesmeyi bırakırsa devamsızlık belirtileri yaşayabilir. İlaç tedavinizi kademeli olarak sağlık hizmeti sağlayıcınızın gözetimi altında incelemek, semptomları önlemek veya en aza indirmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, dozlarını çok hızlı azaltan veya bazen yavaşça ilacı bırakan kişilerde hala mümkündür.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz antidepresan kesilme belirtileriyle sizi teşhis edebilir:

 • Aniden bir antidepresan bıraktıktan sonra semptomlar gelişir.
 • Antidepresan tekrar almaya başladığınızda semptomlar hızla kaybolur

Antidepresan Discontinuation Sendromuna Neden Olanlar?

Antidepresan bıraktıktan sonra devamsızlık belirtilerin olup olmayacağını tahmin etmenin bir yolu yoktur. Bilim adamları, bazılarının neden antidepresan kesilme sendromu geliştirdiği konusunda tam olarak emin değiller.

Antidepresanlar, beyindeki doğal olarak meydana gelen, duygudurum düzenleyici maddelerin normal işlevini, serotonin ve norepinefrin dahil olmak üzere nörotransmiterler olarak adlandırırlar. Bazı akıl sağlığı uzmanları aniden bir antidepresan bırakmanın beyin zamanınızı hızlı değişikliklere uyum sağlamasına izin vermediği konusunda teorileşir.

En Zorlu Antidepresanlar

Tüm depresyon ilaçları potansiyel olarak kesilme semptomlarına yol açabilir, ancak bazıları diğerlerinden daha fazladır. Aslında, antidepresan etiketler sıklıkla ilacı çok çabuk durdurmanın rahatsız edici semptomlara yol açabileceği uyarısında bulunur. Bununla birlikte, devamsızlık belirtileri, vücudunuzda daha kısa bir süre kalmak üzere antidepresanlarla daha fazladır, özellikle de hem serotonin hem de norepinefrin gibi etkiyenler, örneğin Effexor (venlafaksin) ve Cymbalta (duloksetin). Esas olarak serotonini etkileyen diğer kısa etkili ilaçlar şunlardır:

 • Celexa (citalopram)
 • Lexapro (escitalopram)
 • Paxil (paroxetine)
 • Zoloft (sertraline)

Çekilme, Prozac (fluoksetin) veya Trintellix (vortioksetin) gibi vücudun temizlenmesini uzun süren ilaçlarla daha az görülür. Bununla birlikte, uzun süreli antidepresanlar, bazen de kesilme semptomlarına neden olabilirler.

Trikiklikler ve monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI'ler) de dahil olmak üzere daha eski tipte antidepresan ilaçları kullanmayı bırakan kişilerde devam eden belirtiler de bildirilmiştir.

Antidepresan Bırakma Belirtileri

Antidepresan yoksunluğu belirtileri aldığınız spesifik ilaçlara bağlıdır.Semptomlar genellikle antidepresanın durdurulmasından sonraki üç gün içinde ortaya çıkar. Genellikle hafifler ve yaklaşık iki hafta içinde uzaklaşırlar. Belirtiler şunları içerebilir:


 • Kaygı
 • Depresyon ve ruh hali
 • Baş dönmesi ve denge problemleri, muhtemelen vertigo
 • Elektrik çarpması hissi
 • Yorgunluk
 • Grip benzeri semptomlar
 • Baş ağrısı
 • Koordinasyon kaybı
 • Kas spazmları
 • Mide bulantısı
 • Kabuslar
 • Titremeler
 • Uyku problemi
 • Kusma


Nadir durumlarda, antidepresan çekilmesi, mani-ye (sinir krizi,cinnet,delilik) neden olabilir. MAOI olarak adlandırılan daha eski antidepresan türleri, karışıklık ve psikotik semptomlara yol açabilir.

Antidepresanlar Güvenle Nasıl Durdurulur

Antidepresan tedavinizi durdurmayı düşünüyorsanız, tedaviyi bırakmanın risklerini ve faydalarını tartışmak için doktorunuzla konuşun.Çoğu durumda, antidepresanları almayı bırakmanın en iyi yolu, dozu doktorunuzun yardımı altında yavaşça kesmektir. Buna tapering denir. Tapering, beyninizin kimyasal değişikliklere uyum sağlamasına yardımcı olur ve devamsızlık belirtilerini önlemeye yardımcı olabilir. Doktorunuz size birkaç gün içinde dozunuzu nasıl düşüreceğinizi söyleyecektir. Bunu asla kendi başınıza yapmaya çalışmayın.

Bazen doktorlar mide bulantısı veya uykusuzluk gibi devamsızlık belirtilerine yardımcı olacak ilaçlar reçete edebilirler. Ayrıca, bir ilacın depresyona geçişini kolaylaştırmak için kısa süreli uzun etkili bir antidepresandan geçişi tavsiye edebilirler.

Durdurulan belirtiler genellikle birkaç hafta içinde kaybolur. Ancak aşırı derecede ciddi yoksunluk belirtileriniz varsa, doktorunuz bunları hafifletmek için başka ilaçlar önerebilir.Yorum Gönder

0 Yorumlar