*****

Dünyanın En Güzel 12 Adası

Dünyanın En Güzel 12 Adası

Dünyanın En Güzel 12 Adası

Yaklaşık olarak 200 ülke arasında bu şahane adaları gözden kaçırmak mümkün değil. Bu cennet ülkelerinin varlığından haberi olan maalesef az sayıda kişi var, hatta seyahat tutkunları bile bu cennet gibi yerlerden haberi yok.Ya siz bunlardan kaç tanesini biliyorsunuz bakalım.


1. Saint Vincent ve Grenadinler
Saint Vincent ve Grenadinler

Karayipler’in güney civarlarında yer alan Saint Vincent ve Grenadinler, kendine özgü olan güzelliklerinden birisi Owia Tuz Gölü adeta doğal bir havuz gibi.

Karayipler'den beklediğimiz gibi o şaşalı yanardağları, rüya gibi sahilleri ve eşsiz şelalelere sahip.

Güneşlenmeye ve yüzmeye ara verdiğinizde burada tropikal ortamı ayrıca gezebilirsiniz, burada doğa yürüyüşlerine de çıkabilir, çiçeklerin ve şirin köylerin büyüsüne kendinizi kaptırabilirsiniz. Burası yeni evliler için muhteşem bir balayı tropikal tatil adası olarak da ünlü. Stresten, gürültüden, kalabalıktan ve her şeyden uzaklaşmak isteyenler ayrıca burada “dijital detoks” yaptırabilirler.


2. Vanuatu


Vanuatu

Güney Pasifik Okyanusu’nun güneyinde yer alan Vanuatu’nun 83 adasından bazıları “mavi delik” adı verilen, yeraltı kaynaklarının kireç taşını çözerek oluşturduğu su birikintilerine sahip. Doğanın kendi elleriyle oluşturduğu koyu mavi bir havuzda yüzdüğünüzü hayal edin. Bunların en bilineni ve en güzeli olan Nanda Mavi Deliği. Nanda Mavi Deliği, Santo adasında yer almaktadır.

Yanardağları aktif, harika dalış noktaları ve hem kültürel hem de sportif etkinlikler ve daha fazlasını vaadediyor. Bunların arasında ise dünyanın kamuya açık en büyük olan gemi enkazı var. Turkuaz okyanus suları ve palmiye ağaçları sıralı beyaz kumlara sahip bir ada.


3. Cook AdalarıCook Adaları

Güney Pasifik’te yer alan ve belki de bu listedeki en “meşhur” ülke. Cook Adaları 15 adadan oluşmaktadır ve yaklaşık 20 bin kişi yaşıyor, bu adaların her biri kendine özgün karaktere sahiptir.

Mesela; Aitutaki adası tam bir balayı adası olarak bilinmektedir. İnsan eli değmemiş, stresten uzak ve stres nedir bilmeyen bu cennet vatanı keyfili bir tatil için on numara bir yerdir.


4. DominikaDominika


Bu ufak Karayip ada ülkesini lütfen Dominik Cumhuriyeti ile karıştırmayın. İkisi de göz alıcı plajlara sahi olsa da Dominika vatandaşıyım diyebilen 70 bin şanslı insan var.

Her yeri yemyeşil ada şelaleri, tropik bitki örtüsünü ve volkanları keşfetmek için bire bir olsa da, küçük kasabaları da görülmeye değer bir yer. Yürüyüş yapmaktan sıkıldıysanız eğer, kanyon tırmanışından - river tubing gibi su sporlarına kadar bir çok aktivite bulmak gayet mümkün.


5. KomorolarKomorolar


Ay Adaları” diye de bilinen Komorolar, Hint Okyanusu üzerinde, Madagaskar’ın kuzeyinde ve Mozambik arasında yer alan ve her biri bir diğerinden güzel üç adadan oluşmaktadır.

Komorolar renkli tropik manzaraya ve masal gibi sahillere sahiptir, ama bunun ötesinde bu ada ülkesi kokularıyla da başınızı döndürebilir. Çünkü; Komorolar dünyanın ikinci en büyük vanilya üreticisi ve en büyük ylang-ylang yağı üreticisidir.

Tüm hislerine hitap edecek, tüm sıkıntılarını söküp atacak bir tatil arayanlar buraya kesinlikle “gitmesem olmaz” listelerine mutlaka almalılar.6. Kiribati


Kiribati

100 bin kişinin yaşadığı Kiribati, Pasifik Okyanusu’nun ortasında yer alıyor ve bu güzelliğine rağmen, maalesef dünyanın en az ziyaret edilen ülkelerinden biri. Bunun en büyük sebebi ise ulaşımın biraz daha kötü ve meşakkatli olması. Ama bu sıkıcı ve meşakkatli yolculuk, inanın ki bu uğraşlara değebilir.

Kiribati’nin 33 adasından sadece 21’inde insanlar yaşamaktadır. Tüm adaların kendine özgü bir kültürleri var. Özellikle sörfçüler, dalgıçlar ve kaşifler buraya bayılacak. Kiribati, turist ziyaretlerinin az olmasından dolayı kendi özgün kültürünü korumuş ve bu da orada geçirdiğiniz zamanı otantik bir tecrübe haline getiriyor.
Adanın yerlileri gayet güler yüzlü ve yerli halkı ise bu kültürü paylaşmak için can atıyor.

Daha ne bekliyorsunuz?


7. São Tomé ve Príncipe


São Tomé ve Príncipe

Afrika’nın ikinci en küçük ülkesi olan São Tomé ve Príncipe, Gabon kıyısından yaklaşık 250 km uzakta. Portekiz ile olan tarihi bir bağları bulunmakta. Adada bulunan palmiyeler, plajlar ve denizden çok daha fazlasına sahip, renkli şehirler, müzeler, galeriler, lezzetli yemekler ve her türlü doğal hayat ile dolu dolu bir tecrübe yaşamanız mümkün.

20. yüzyılın başlarında ise dünyanın en büyük çikolata üreticisi olan São Tomé ve Príncipe’nin “Çikolata Adaları” olarak bilindiğini de ekleyelim…

Aynı zamanda oraya vardığınızda çikolatanın nasıl üretildiğini görebilir, haliyle enfes taze çikolatanın tadına bakabilirsiniz!8. Tuvalu


Tuvalu

Senede ortalama sadece 2000 ziyaretçi ile en az ziyaret edilen ülkeler listesinde yer alıyor. Ama gitmeyenler çok şey kaçırıyor kesinlikle.

Tuvalu’nun 9 adacığında su sporlarından geleneksel danslara kadar her şeyi bulabilirsiniz. Yerel halkı gayet rahat ve dostça bir ortam oluşturmuşlar fakat Tuvalu’da aceleye, telaşa yer yok. Burası her sene yavaş yavaş yükselen deniz seviyeleri tarafından tehdit ediliyor ve buda doğal olarak hayat felsefesini biraz garip kılıyor tabi…

Eşi benzeri olmayan bir kültüre kendinizi kaptırmak istiyorsanız, ve aynı zamanda da zaman kavramından geçici olarak kurtulmak isterseniz eğer, Tuvalu’nun yolunu mutlaka tutmalısınız !9. Saint Kitts ve Nevis


Saint Kitts ve Nevis

Yine Karayipler ! Tam anlamıyla Karayipler'i yaşamak isteyen herkes için burası ideal bir yer.

Spor, festivaller, balayı ve düğünler gibi öbür Karayipler ülkelerinde yapmayı düşüneceğiniz her şeyi burada daha az kalabalıkta ve daha az gürültüde tecrübe edebilirsiniz.10. Solomon Adaları


Solomon Adaları

Papua Yeni Gine’nin hemen yanı başında bulunan Solomon Adaları 500 bin kişilik nüfusu var. İrili ufaklı bir çok adaya dağılmış durumdalar. Coğrafi avantajlarından biri ise, listede bulunan Kiribati, Tuvalu ve Vanuatu’ya yakın mesafede olması.

Beyaz kumu, palmiye ormanları ve turkuaz suları ile kelimenin tam anlamıyla bir tatil cennetidir.


11. Mikronezya Federal Devletleri


Mikronezya Federal Devletleri

Mikronezya Pasifik Okyanusu’ndaki bir bölgenin adıdır ve içerisinde ise bir çok ada ve ülke barındırmaktadır. Burada Kiribati’nin yanı sıra Federal Mikronezya Devletleri’ni bulabilirsiniz. Tam 607 adadan oluşuyor ve bu ülke dört eyalete ayrılıyor: 1.Yap, 2.Chuuk 3.Pohnpei 4.Kosrae. Bu kadar çok ada dolayısıyla, sayısız seyahat imkanı oluşturmaktadır.

Yap adası, örneğin, kendine özgü mimarisiyle kültürel bir keşif için çok ideal. Chuuk ve civarı adalar doğasıyla göz kamaştırıyor. Pohnpei ülkenin en büyük adası ve başkentine ev sahipliği yapıyor. Kosrae ise dalgıçlar için adeta bir cennet timsali.12. Palau


Palau Adası

Mikronezya Federal Devletleri’nin yanında bulunan bu büyüleyici ada Palau birbirine çok yakın bir sürü adadan oluşmaktadır. Yeşil doğasıyla ve derin mavi sularıyla burayı ziyaret edenler, kendilerini bir cennetin tam ortasında bulacaklar.

Şnorkel ile su altı dünyasını bu ada da keşfedebilirsiniz, iştihamlı, göz alıcı şelalerini ziyaret edebilirsiniz ya da kayakla bu renkli diyarı turlayabilirsiniz. Tek kelime ile şahane bir cennet adası.

Yorum Gönder

0 Yorumlar