*****

Bir Sonbahar Kaçamağına İhtiyacınız Varsa

Bir Sonbahar Kaçamağına İhtiyacınız Varsa

Bir Sonbahar Kaçamağına İhtiyacınız Varsa 


Bu aylarda kaçamak yapmak isteyenler için en güzel ve görülmeye değer köylerimiz olan ve Türkiye'de bulunan bu köylerden bazılarını sizler için seçtim.

Şehir hayatının vermiş olduğu stresten ve gürültüden uzaklaşmak isteyip sessizliğe ihtiyacımız olduğunda gidebileceğimiz bir yer ararız. Doğanın verdiği huzuru özleyerek, öyle yerlerde olmayı hayal ederiz. Dahası oralar da yaşamayı bile bir çoğumuz belki de hayal etmişizdir. Tertemiz havası ve nefes kesen güzellikleriyle şehir hayatından uzak, sessiz ve sakin doğasıyla bir yaşam alanı için her zaman cazip gelmiştir.

Özellikle çalışanlar, çalışma hayatına mola verip doğayla baş başa kalmak istediğinde Sonbahar'da gidebilecekleri Türkiye'de bulunan işte o köylerimiz...


Göreme , Ürgüp - Nevşehir

Göreme , Ürgüp - Nevşehir
Göreme , Ürgüp - Nevşehir
Göreme, Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlıdır. Peri bacalarıyla ünlü olup bu sayede adını dünyaya duyurmuş bir yerleşim merkezidir. Turizm ile geçimini sağlayan Göreme, Bizans devrinden kalma mağara kliseleri ve yer altı şehirleri ile ünlüdür. Göreme sizi başka bir atmosfere götürecek bir görüntüye sahip olmasıyla birlikte yazın ayrı kışın ayrı bir güzelliğe sahip...


Harran, Urfa

Harran, Urfa
Harran, Urfa
Harran, Şanlıurfa 'ya 44 km uzaklığında olan ve evlerinin mimarisi olarak dünyada eşine az rastlanır bir yerdir. Asur ve Babil dönemlerinde gök cisimlerin kutsal sayıldığı Paganizmin önemli bir merkeziydi. Konik kubbeli evler evler Harran 'ın sembolü halindedir. Şehir surları, Emevi döneminden kalan iç kale, Anadolu'nun ilk camilerinden Ulu Cami kalıntıları ve kutsal kuyu görülecek yerlerden birkaçı. İtalya 'da bulunan Puglia bölgesindeki Trulli Evlerine ilham olduğu da söyleniyor.


Doğanbey, Aydın

Doğanbey, Aydın
Doğanbey, Aydın


Dilek Yarımadası üzerinde eski bir Rum köyüdür. Burada yaşayan insanlar tam anlamıyla kendilerini doğaya teslim etmişler. Bu köy sessizliği, sakinliği, sadeliği yaşamak için bir inziva köşesi. Büyük Menderes'in döküldüğü delta ve deniz manzarası, doğal kaynak suyu ve sürekli esen rüzgarıyla sizi dinginleştiren havası var... Dağların arasında kaybolan taş mimari şehre uzaklığı bakımından gürültü kirliliğinden arınmış bir köy.

Şirince Köyü, İzmir

Şirince Köyü, İzmir
Şirince Köyü, İzmir


İzmir'in Selçuk ilçesine bağlıdır. Eski bir Rum köyüdür. Tarihi ile 4 mevsim ziyaretçi akınına uğrar. Dar sokakları, beyaz ve estetik mimarisi, dik yokuşlarıyla nadiren rastlanan bir güzellik.

Faralya Köyü

Faralya Köyü
Faralya Köyü
Faralya Köyü, Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlıdır. Tam anlamıyla yeryüzü cenneti ifadesi Faralya Köyü'ne çok yakışıyor. Kelebekler vadisinden ilerleyerek gidilen Faralya Köyü'ne aynı zamanda Kelebekler vadisinin şelalesini görme şansına da sahipsiniz. Burada bulunan kanatları, kaplan desenli kelebekleri görmek mümkün. Antik Likya ve Eski Roma kalıntıları bulunmaktadır. Manzarasıyla büyüleyen bu köy denizi adeta ayaklarınızın altına serercesine bu atmosferiyle Türkiye'nin en güzel manzaraya sahip köylerinden birisidir.

Akpınar Köyü

Akpınar Köyü
Akpınar Köyü
Isparta'nın Eğirdir ilçesindedir. Muhteşem panoramik bir göl manzarasına sahiptir. Eğirdir Gölü'nü kuş bakışı seyredebileceğiniz Akpınar Köyü 'n de bir seyir tepesi bulunmaktır. Türkiye'nin 7 renkli ve mavi bayraklı en temiz gölüdür Eğirdir Gölü. Burada bulunan seyir tepesinde çayınızı yudumlarken Akpınar gözlemelerini yiyebilirsiniz. Eşsiz manzarayı huzur içinde seyretmekle kalmayıp rakımı yüksek olan köyde paraşüt sporu da yapılabilmektedir.


Kilitbahir Köyü

Kilitbahir Köyü
Kilitbahir Köyü

Çanakkale'nin Eceabat ilçesine bağlıdır. Bu eşsiz manzara Çanakkale Boğazına nazırdır. Köyün simgesi olan Kilitbahir Kalesi’ni mutlaka gezmesiliniz. 600 yıldır sapasağlam ayakta duran ve Çanakkale Boğazı’nın en eski bekçisi olan bu yapı muazzam güzelliktedir.

Denizin keyfini çıkarmak için iskeleye 1 km uzaklıkta bulunan Zargana Plajı’na gidebilirsiniz. Havuzlar Mesire Yeri’nde piknik yapabilir, çınar ağaçlarının gölgesinde vakit geçirebilirsiniz. Köyün restoranlarında her mevsim en taze balıkları ve deniz mahsullerini tadabilirsiniz.


Rumkale Köyü - Savaşan Köyü

Rumkale Köyü - Savaşan Köyü
Rumkale Köyü - Savaşan Köyü
Gaziantep'in Yavuzeli ilçesine bağlıdır. Fırat nehrinin kıyısında bulunan bu tarihi köy bölgesel olarak oldukça tartışmalıdır. Kimi kaynaklar Gaziantep'in Yavuzeli ilçesine bağlı olduğunu söylerken, kimi kaynaklar da Şanlıurfa'da yer alır şeklinde tartışmalara konu olmuştur. Masalsı bir görüntüye sahip olan bu köye ulaşım Halfeti'den kalkan tekneler ile yapılıyor. Köye vardığınızda kendinizi adeta bir yarımada da hissedeceksiniz. Baraj suları ve Fırat nehri ile çevrili Rumkale Köyü'ne tam anlamıyla hayran kalacaksınız.

Yorum Gönder

0 Yorumlar