15 Ekim Küresel El Yıkama Günü

15 Ekim Küresel El Yıkama Günü

15 Ekim Küresel El Yıkama Günü

Küresel El Yıkama Gününe, sabunla dünyada el yıkamayı teşvik etmek için sizin de katkınız olsun.

Küresel El Yıkama Günü, bir sabunla el yıkama kültürünü desteklemenin, her ülkede el yıkama durumunu aydınlatmanın ve sabunla el yıkamanın faydaları konusunda farkındalık yaratmanın bir yoludur. 2008 den buna yana Global El Yıkama Günü her yıl dünya çapında 15 Ekim' de kutlanmaktadır. Küresel Kamu Özel Ortaklığı Küresel El Yıkama Günü'nü kurmuştur. Okul çocuklarını, öğretmenleri ve aileleri dahil olmaya teşvik etmiştir.

Ellerimizi Yıkamak Hayat Kurtarır
Her ne kadar dünyanın dört bir yanındaki insanlar ellerini su ile temizliyor olsa da, ellerini yıkamak için az sabun kullanıyorlar. Çünkü sabun ve su ile ellerin yıkanması gelişmekte olan ülkelerde daha az nadir olabiliyor. Sabun ile el yıkama işlemi sadece basit ve ucuz değildir, aynı zamanda hasta olan küçük çocuk sayısını önemli ölçüde azaltabilir. Elleri sabunla yıkamak hastalıkları ve mikropların yayılmasını tek başına suya göre daha etkili bir şekilde azaltmakdır.

Dünyada, 5 yaşın altındaki 1,4 milyon çocuk ishal ve pnömoni hastalikları nedeniyle hayatını kaybediyor.
Sabun ile el yıkama; diyare hastalığında her 10 kişiden ve pnömoni gibi solunum yolu enfeksiyonunun her 6 kişiden yaklaşık 1'inin önüne geçebilir.

Bu yıl ki Global El Yıkama Günü teması '' Ellerimiz, Geleceğimiz! ''

Bize el yıkamasının kendi sağlımızı koruduğunu, aynı zamanda kendi geleceklerimiz hem bizim topluluklarımızı hem de dünyamızı kurmamızı sağladığını hatırlatıyor.

Yukarıda ki el yıkamanın önemini anlatan eğlenceli videolu ile çocuklarımız için daha eğlenceli anlatım olması açısından paylaştım.

Sizde Çocuklarınızla Birlikte Küresel El Yıkama Gününü Kutlayın !

Dünyadaki insanlar ve topluluklar Küresel El Yıkama gününü bir çok açıdan değerlendirerek kutlama yaparlar. Sabunla el yıkamanın neden bu kadar önemli olduğu hakkında siz de çocuğunuzla ve yakınlarınız ile konuşup paylaşabilirsiniz. Bu yazımda sizlere el yıkamanın ne kadar önemli olduğunu anlatmak istedim.

Siz de Küresel El Yıkama gününü doğru teknikleri kullanarak çocuğunuza öğretmeyi ihmal etmeyin!

Elleri Doğru Yıkamanın Tekniği
Yorum Gönder

0 Yorumlar