Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır ?

Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır ?

Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır ?

Perde her zaman için evi zengin gösteren parçalardan birisi olmuştur. Perde seçiminde ise stor perde kadınların tercihinde ön plandadır. Ömrünün kısa olmasına rağmen seçimlerimiz stor perdeden yana oluyor. Stor perde temizliği denince akla ilk gelen soru nasıl yapılır diye bir soru işareti geliyor. Malesef makineye at ve çıkar, ütüle ve tak yapamıyoruz.Şimdi stor perdenin temizliğinden bahsedelim...

Stor perdeyi temizlemek için öncelikle en az perdenin genişliğinden biraz daha fazla bir alana ihtiyacınız olacak. Birinci adım alanı ayarladıktan sonra zeminin düz ve pürüssüz bir zemin olması gerekiyor çünki; aprenin kırışmasını yada her hangi bir kat izi olmasını engellemek. Kat izi sürekli gözünüze çarpacak ve bütün moralinizi bozacaktır. Bu da hoşumuza gitmeyeceği için, baştan bunu dikkate almanızı öneririm.

Toplayarak ve top haline getirdiğimiz stor perdemizi montaj ayaklarından çıkarttıktan sonra, hazırladığımız düz zemine güzelce yayalım.

Stor perdemizi temizleyeceğimiz kovamızı temiz ve ılık suyla dolduralım. Beyaz sabun yada şampuan ile suyu köpürtelim ve sünger yardımıyla köpüklerinden alarak perdemizi kenarlarına parelel olarak çok ta fazla bastırmamak suretiyle silerek temizliğini yapabilirsiniz. Her defasında süngerin çok ıslak olmamasına dikkat edin ki kurulama işlemi çok fazla uzun sürmesin.

Ön yüzünü bitirdikten sonra aynı işlemi arka yüzü için de yaptıktan sonra durulama işlemine geçebilirsiniz.

Durulama işleminde ise ılık suyla nemlendirilmiş havlu bez ile durulayarak perdemizin temizliğini tamamlayıp açtığınız gibi toplamak içinde aynı işlemi yaparak perdemizin montajını yapıp kullanıma uygun hale getirebiliriz.

Kurulama işlemi ise perdenizi astıktan açarak yapabilirsiniz.Bu uygulamayı evde rahatlıkla yapılabilir, fakat evde yapmak istemeyenler hanımlar ise stor perde temizliği yapan firmalar ile görüşerek ücretli olarakta yaptırabilirler. 50 tl ile 150 tl arasında değişen fiyatlarla firmalar tarafından yapılıyor.

Tül stor perdelerin başta uzun ömürlü olmamasından bahsetmiştim. Bunun için yapabileceğiniz şeyler haftada 1 kez nemli bez ile silmeniz gerekli ve her yıl 3 - 4 kere yıkamanız gerekebilir.

Çamaşır makinasında yıkanabilen stor perdeler için yumuşak yıkama fonksiyonunda yıkanmalı ve devir sayısı düşürülmeli. Hatta sıkma yaptırmamanızı öneririm.

lık suda yıkanması gereken tül stor perdeler için yıkama suyuna ayrıca 2 kaşık toz şeker de katabilir ve beyazlık sağlayabilirsiniz.

Yıkama işlemlerinden sonra perdelerinizi hızlı bir şekilde kornişe asmanızı öneririm

Stor perdelerinizi ütülemenizi tavsiye etmiyorum. Çünkü,  perdenin sararmasına neden olur. Sararmış tül stor perdelerinizin beyazlaması için de 1 çay bardağı amonyak ile sararmış yerlerine uygulama yapabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar