Özefagus Kanseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?Özefagus Kanseri nedir ve belirtileri nelerdir ?


Diğer adı ile yemek borusu kanseri olan Özefagus kanseri, hepimizin bildiği akciğer kanserine göre çok sık görülen bir kanser türü olmadığı için hemen hemen herkes bu kanser türüne yabancı. Aynı akciğer kanseri gibi, kendini erken belli eden bir kanser türü de değildir. Akciğer kanseri ve bir çok kanser türü gibi erken tanısı zor belli olan ve gerçekten son evreleri oldukça kötü geçen bir kanser türüdür. Lakin, erken özefagus kanseri de genellikle belirti vermez.


Özefagus Kanseri

Peki, Özefagus kanseri kısaca nedir ?

Bir sindirim sistemi kanseridir ve yemek borusunda, yutaktan itibaren görülen bir kanser türü. Buna özefagus kanseri denilir. Bu kanser türü, değişik ırklarda ve coğrafik bölgelerde farklı sıklıklarla görülen bir kanser türü.

Belirtileri ise ; eğer kanser büyürse hastalarda en sık rastlanan belirtiler;

Kilo kaybı, yutma güçlüğü ve yemek yerken takılma hissi yaratır. Sağlık kuruluşlarına başvurmadan yaklaşık 6 ay önce başlayan yemek yerken ağrılı bir yutma ve takılma hissi oluşur ve karında üst bölgede yemeklerin geriye kaçma duygusu ve ağrı şikayeti olur. Ağrı ise sırtta kürek kemikleri arasında veya göğüs kemiğinin arkasında olup boğaza doğru vurabilir.

Kilo kaybı çok belirgin olabilir.


Bazen de boyunda lenf bezleri ele gelebilir. Kemik ağrıları, halsizlik, kuru öksürük ve ses kısıklığı daha az sıklıkla görülen diğer belirtilerdir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar