Google Search Console Nedir Nasıl Uygulanır?

Google Search Console Nedir Nasıl Uygulanır?

Google Search Console Nedir Nasıl Uygulanır ?

Bir webmaster aracı olan Google Search Console nedir, mevcut internet (web) sitenizi bu consola nasıl tanıtırsınız?

Google Search Console, bir webmaster aracıdır (webmaster tools). Mantıkta google’nin web sitenizi nasıl dizinlediğini, algıladığını ve tarama hatalarını görebileceğiniz bir consol niteliğindedir. Google tarafından sunulan bu araç ile web sitenizi google aramalarında öne çıkabilmesi için, daha bulunabilir olması için optimize etmenize yardımcı olacak öneriler içermektedir.

Sitenizin google tarafından düzgün şekilde algılanması, tanınması için olmazsa olmaz araçlardan bir tanesidir. Google Analistik, web siteniz hakkında çok ayrıntılı arama ve erişim istatistiklerini size sunarken, Search Console sitenizin optimize edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu iki araç birbirinden farklı ancak sonuç itibariyle ilişkilidir.

İnternet (web) Sitenizi Search Console’a Nasıl Tanıtırsınız?

Öncelikle bir google hesabı oluşturmanız gerekiyor. Mevcutta bir hesabınız varsa ayrıca bir hesap oluşturmanıza gerek bulunmamaktadır. Sonuç itibariyle oluşturduğunuz hesabı google’ye ait bütün araçlarda kullanılabilmektedir.

Google Search Console adresine girip, buradan “Mülk Ekle” seçeneğini kullanarak web sitemizi tanıtıyoruz. Ardından google bizden internet sitesinin bize ait olduğunu doğrulamamızı ister (Mülk Doğrulama). Bunun için bize çeşitli alternatifler sunmaktadır. En kullanışlı yöntem sitenin giriş sayfasının header bölümüne verilen kodu ekleme yöntemidir. Google tarafından verilen kodu sitemize ekleyip, Search Console sayfasında ki “Doğrula” konutunu tıkladığımızda; Kod doğru şekilde eklenmiş ise, google tarafından doğrulama işlemi tamamlanır ve site Mevcut Mülkler arasına eklenir.

Search Console’de Hangi Özellikler Bulunmaktadır?

Bu panelde google optimasyonu ile ilgili çok sayıda araç bulunmaktadır. bunların en önemli olanı; Arama Görünümü altında bulunan “Veri İşaretleyici”dir. Buradan sitenizin sayfa yapısını (yazar, etiket, tarih, görsel, kısa başlık gibi) googleye işaretleme yöntemiyle bir sefer tanıttıktan sonra, google sitenizdeki listelemeyi buna göre yapmaya başlar. Sizin sitenizdeki örnek bir içerik ile sayfa yapılarınızı öğrenmiş olur.

Bunun dışında; Sitenizin optimasyon ve tarama hatalarını, arama trafiği, tarama tarihleri, iç ve dış bağlantıları, içerik hataları gibi bilgilerin yanında, henüz dizine eklenmemiş bir içeriği aylık olarak belirlenen bir kotayı geçmemek kaydıyla manuel olarak dizine göndermenize olanak sağlamaktadır.

Bunun yanında siteniz yalnızca size ait değilse, bir ortağınız varsa; Mevcut mülke bir ortak hesabı da tanımlayabilir, gerekirse yetkilerini kısıtlayabilirsiniz.

Ayrıca aralıklarla google tarafından sitenizi optimize etmeniz gereken öneriler mail ortamında sunulmaktadır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar