Emzirmenin 11 Faydaları

Emzirmenin 11 FaydalarıEmzirmenin 11 Faydaları


Anne sütü bebekler için optimal beslenme sağlar.

Doğru miktarda besin maddesi içerir, kolayca sindirilir ve kolayca elde edilebilir.


Bununla birlikte, bazı kadın gruplarında emzirme oranı% 30 kadar düşüktür.


Bazı kadınlar emziremiyor  iken, diğerleri sadece emzirmeyi tercih etmiyor.


Yine de çalışmalar emzirmenin hem anne hem de bebeği için önemli sağlık yönünden yararları olduğunu göstermektedir.


İşte emzirmenin 11 bilimsel temel faydaları.Faydaları 1-5 bebekler içindir, ancak 6-11 anneler içindir.


1. Anne Sütü Bebekler İçin İdeal Beslenme SağlarÇoğu sağlık yetkilisi en az 6 ay boyunca özel emzirmeyi önerir.


Devamlı emzirme, en az bir yıl boyunca, bebeğin diyetine farklı gıdalar verildiği için tavsiye edilir.

Anne sütü, bebeğin yaşamın ilk altı ayı boyunca ihtiyaç duyduğu her şeyi, doğru oranlarda içerir. Bileşimi, özellikle yaşamın ilk ayı boyunca bebeğin değişen ihtiyaçlarına göre değişir.


Doğumdan sonraki ilk günlerde memeler, kolostrum adı verilen kalın ve sarımsı bir sıvı üretirler. Protein bakımından yüksek , şekerde düşük ve faydalı bileşiklerle yüklüdür.


Kolostrum ideal ilk süt olup, yenidoğanın olgunlaşmamış sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur. İlk birkaç gün sonra, memeler bebeğin karnı büyüdükçe daha fazla süt üretmeye başlar.


Anne sütünden yoksun olabilecek tek şey D vitamini . Annenin çok yüksek bir alımı olmadığı sürece, anne sütü yeterli miktarda sağlamayacaktır.


Bu eksikliği telafi etmek için D vitamini damlaları genellikle 2-4 haftadan itibaren önerilmektedir.


Anne sütü bebeğinizin yaşamının ilk altı ayı boyunca ihtiyaç duyduğu her şeyi içerir. D vitamini istisnadır. İlk süt, protein bakımından zengin ve faydalı bileşiklerle dolu kalındır.


2. Anne Sütü Önemli Antikorları İçerir

Anne sütü, bebeğinizin virüs ve bakterilerle savaşmasına yardımcı olan antikorlarla yüklüdür.


Bu özellikle ilk süt olan kolostrum için geçerlidir.


Kolostrum, yüksek miktarda immünoglobulin A (IgA) yanı sıra diğer bazı antikorları sağlar.


Anne virüslere veya bakterilere maruz kaldığında, antikor üretmeye başlar.


Bu antikorlar daha sonra anne sütü içine salgılanır ve besleme sırasında bebeğe geçer.


IgA bebeğin bebeğin burnunda, boğazında ve sindirim sisteminde koruyucu bir tabaka oluşturarak hastalanmasını önler.


Bu nedenle, griple birlikte emziren anneler aslında bebeklerine, hastalığa neden olan patojene karşı savaşmalarına yardımcı olan antikorlar sağlayabilir.


Bununla birlikte, hastaysanız, her zaman sıkı hijyen uygulamanız gerekir. Ellerinizi sık sık yıkayın ve bebeğinizi enfekte etmekten kaçınmaya çalışın.


Formül bebekler için antikor koruması sağlamamaktadır. Birçok çalışma, emzirilmeyen bebeklerin pnömoni, diyare ve enfeksiyon gibi sağlık sorunlarına karşı daha savunmasız olduklarını göstermektedir.

Anne sütü, bebeğinizde hastalıkların önlenmesine veya savaşmasına yardımcı olabilecek antikorlar, özellikle immünoglobin A ile yüklenir.

3. Emzirme Hastalık Riskini Azaltabilir


Emzirmenin etkileyici bir sağlık faydaları listesi vardır. Bu özellikle doğrudur seçkin bebek sadece anne sütü aldığı, yani emzirme.

Aşağıdakiler dahil, bebeğinizin birçok hastalık ve hastalık riskini azaltabilir:

Orta kulak enfeksiyonları: 3 ya da daha fazla ay anne sütüyle beslenme, riski% 50 azaltabilirken, herhangi bir emzirme oranı% 23 oranında azaltabilir.

Solunum yolu enfeksiyonları: 4 aydan uzun süren özel emzirme, bu enfeksiyonlar için hastaneye yatış riskini% 72'ye kadar azaltır.

Soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar: Sadece 6 ay boyunca anne sütü ile beslenen bebeklerde ciddi soğuk algınlığı ve kulak veya boğaz enfeksiyonlarına yakalanma riski% 63'e kadar çıkabilir.

Gut enfeksiyonları: Emzirme, emzirme duruşlarından sonraki 2 aya kadar görülen gut enfeksiyonlarında% 64 azalma ile bağlantılıdır.

Bağırsak dokusu hasarı: Erken doğmuş bebeklerin anne sütü ile beslenmesi, nekrotizan enterokolit insidansında yaklaşık% 60 azalma ile bağlantılıdır.

Ani bebek ölüm sendromu: Emzirme, 1 ay sonra% 50 azalmış riske ve ilk yılda% 36 azalmış riske bağlıdır.

Alerjik hastalıklar: En az 3-4 ay boyunca özel emzirme,% 27-42 oranında azalmış astım, atopik dermatit ve egzama riski ile bağlantılıdır.

Çölyak hastalığı: İlk gluten maruz kaldığında emzirilen bebeklerin çölyak hastalığı gelişme riski% 52 daha düşüktür.

İnflamatuar bağırsak hastalığı: Emzirilen bebekler, kabaca bebeklik iltihabi bağırsak hastalığının gelişmesi için% 30 daha az olası olabilir.

Diyabet: En az 3 ay emzirme, tip 1 diyabet (% 30'a kadar) ve tip 2 diyabet (% 40'a kadar) riskinde azalma ile bağlantılıdır .

Çocukluk çağı lösemi: 6 ay veya daha uzun süre anne sütü ile beslenme, çocukluk çağı lösemi riskinde% 15-20 azalma ile bağlantılıdır.

Birçok enfeksiyon riskini azaltmanın yanı sıra, emzirmenin de şiddetini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

Ayrıca, emzirmenin koruyucu etkileri çocukluk ve hatta yetişkinlik boyunca devam eder.


Emzirmek bebeğinizin enfeksiyon riskini ve alerji, çölyak hastalığı ve diyabet dahil birçok hastalığı azaltabilir.

4. Anne Sütü Sağlıklı Bir Ağırlığı Teşvik Ediyor


Emzirme sağlıklı kilo alımını destekler ve çocukluk obezitesinin önlenmesine yardımcı olur.

Araştırmalar, emzirilen bebeklerin, emzirilen bebeklere kıyasla, obezite oranlarının% 15-30 oranında daha düşük olduğunu göstermektedir.

Emzirmenin her ayı çocuğunuzun gelecekteki obezite riskini% 4 azalttığı için süre de önemlidir.

Bu farklı bağırsak bakteri gelişmesine bağlı olabilir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin yağ depolamasını etkileyebilecek daha fazla faydalı bağırsak bakterisi vardır.

Anne sütü ile beslenen bebekler de, sistemlerinde formüle edilmiş bebeklerden daha fazla leptine sahiptir. Leptin iştah ve yağ depolanmasını düzenleyen anahtar bir hormondur.

Anne sütüyle beslenen bebekler de süt alımını kendiliğinden düzenlerler. Onlar sadece açlıklarını tatmin edene kadar yemekten daha iyidirler, bu da onların sağlıklı beslenme kalıpları geliştirmelerine yardımcı olur.


Anne sütüyle beslenen bebeklerin, formülle beslenen bebeklerden daha düşük obezite oranları vardır. Ayrıca daha fazla leptin ve daha yararlı bağırsak bakterileri var.

5. Emzirmek Çocukları Daha Akıllı Hale Getirebilir


Bazı çalışmalar emzirilen ve formüle beslenen bebekler arasında beyin gelişiminde bir farklılık olabileceğini düşündürmektedir.

Bu fark, emzirme ile ilişkili fiziksel yakınlık, dokunma ve göz teması nedeniyle olabilir.

Araştırmalar, emzirilen bebeklerin daha yüksek zekâ puanlarına sahip olduklarını ve yaşlandıkça davranış ve öğrenme ile ilgili problemler geliştirme olasılığının düşük olduğunu göstermektedir.

Bununla birlikte, en belirgin gelişme gelişme riski yüksek olan erken doğmuş bebeklerde görülmektedir.

Araştırma, emzirmenin uzun süreli beyin gelişimi üzerinde önemli olumlu etkileri olduğunu açıkça göstermektedir.


Emzirmek bebeğinizin beyninin gelişimini etkileyebilir ve gelecekteki davranış ve öğrenme problemlerini azaltabilir.
6. Emzirme Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir


Bazı kadınlar emzirme sırasında kilo alırken, diğerleri zahmetsizce kilo vermiş gibi görünmektedir .

Emzirmek annenin enerji taleplerini günde 500 kalori kadar artırmasına rağmen , vücudun hormonal dengesi normalden çok farklıdır.

Bu hormonal değişiklikler nedeniyle emziren kadınların artan iştahı vardır ve süt üretimi için yağ depolamaya daha eğilimli olabilirler.

Doğumdan sonraki ilk 3 ay boyunca emziren anneler emzirmeyen kadınlara göre daha az kilo verebilir ve hatta kilo alabilirler.

Bununla birlikte, 3 aylık emzirme döneminden sonra, muhtemelen yağ yakımında bir artış yaşayacaklardır.

Doğumdan 3–6 ay sonra başlayarak, anne sütü alan annelerin emzirmeyen annelerden daha fazla kilo aldıkları görülmüştür.

Unutulmaması gereken önemli şey, diyet ve egzersizin, emzirmek isteyip istemediğinizi ne kadar kilo vereceğinizi belirleyen en önemli faktörlerdir .


Emzirme, doğumdan sonraki ilk 3 ay boyunca kilo vermeyi zorlaştırabilir. Bununla birlikte, ilk 3 aydan sonra kilo vermeye yardımcı olabilir.

7. Emzirme, Uterus Sözleşmesine Yardımcı Olur


Hamilelik sırasında uterusunuz çok fazla büyür, bir armutun boyundan genişleyerek karın bölgesinin neredeyse tamamını doldurur.

Doğumdan sonra rahminiz, önceki boyutuna geri dönmesine yardımcı olan, involution adı verilen bir süreçten geçer. Hamilelik boyunca artan bir hormon olan oksitosin bu süreci hızlandırır.

Vücudunuz, bebeğin doğumuna yardımcı olmak ve kanamayı azaltmak için doğum sırasında yüksek miktarda oksitosin salgılar.

Emzirme döneminde oksitosin de artar. Rahim kasılmaları teşvik eder ve kanamayı azaltır, rahmin önceki boyutuna geri dönmesine yardımcı olur.

Çalışmalar, emziren annelerin genellikle doğumdan sonra daha az kan kaybına ve uterusun daha hızlı yayılmasına sahip olduklarını göstermiştir.


Emzirme, uterusta kasılmaya neden olan bir hormon olan oksitosin üretimini artırır. Doğumdan sonra kan kaybını azaltır ve uterusun önceki küçük boyutuna geri dönmesine yardımcı olur.

8. Emziren annelerin depresyon riski daha düşüktür


Postpartum depresyon, doğumdan kısa bir süre sonra gelişebilen bir depresyon türüdür. Annelerin% 15'ini etkiler.

Emziren kadınların erken doğum yapan veya emzirmeyen annelerle karşılaştırıldığında doğum sonrası depresyon gelişmesi daha az olası görünmektedir.

Ancak doğumdan sonra depresyon sonrası dönemde depresyonu olanlarda da anne sütü ile beslenmeye daha yatkın olma ve bunu daha kısa sürede yapma olasılığı yüksektir.

Kanıtlar biraz karışık olmasına rağmen, emzirmenin anne bakımını ve bağlanmayı teşvik eden hormonal değişikliklere neden olduğu bilinmektedir.

En belirgin değişikliklerden biri doğum ve emzirme döneminde üretilen oksitosin miktarının artmasıdır.

Oksitosin uzun süreli anti-anksiyete etkileri var gibi görünüyor. Ayrıca, beslenmeyi ve gevşemeyi teşvik eden spesifik beyin bölgelerini etkileyerek bağlamayı teşvik eder.

Bu etkiler, emziren annelerin, anne sütü almayanlara kıyasla, annenin ihmalinde daha düşük bir orana neden sahip olduğunu kısmen açıklayabilir.

Bir çalışmada, anne çocuk istismarı ve ihmal oranının, emzirmeyen anneler için yapılanlara oranla yaklaşık üç kat daha yüksek olduğu bulunmuştur.

Bu notta, bunların yalnızca istatistiksel ilişkilendirmeler olduğunu unutmayın. Emzirmek, bebeğinizi herhangi bir şekilde ihmal edeceğiniz anlamına gelmez.


Emziren annelerin doğum sonrası depresyon gelişmesi daha az olasıdır. Sistemlerinde oksitosin miktarında artışlar vardır, bu da anne ve çocuk arasındaki bakım, rahatlama ve bağları teşvik eder.

9. Emzirmek Hastalık Riskinizi Azaltır


Emzirmek, anneye kansere ve çeşitli hastalıklara karşı uzun vadeli koruma sağladığını gösteriyor.

Bir kadının emzirmeyi geçirdiği toplam süre, meme ve yumurtalık kanseri riskinin azalmasıyla bağlantılıdır.

Aslında, yaşamları boyunca 12 aydan fazla emziren kadınların hem meme hem de yumurtalık kanseri için% 28 daha düşük riskleri vardır. Emzirmenin her yılı, meme kanseri riskinde% 4.3'lük bir azalma ile ilişkilidir.

Yakın zamanda yapılan çalışmalar, emzirmenin, kalp hastalığı ve diğer sağlık sorunları riskini artıran bir grup hastalık olan metabolik sendroma karşı koruyabileceğini göstermektedir.

Yaşamları boyunca 1-2 yıl emziren kadınların% 10-50 daha yüksek tansiyon, artrit, yüksek kan yağı, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riski vardır.


Bir yıldan uzun süredir emzirme,% 28 daha düşük meme ve yumurtalık kanseri riskine bağlıdır. Ayrıca diğer bazı hastalıkların azaltılmış riskine de bağlanmıştır.

10. Emzirme Menstruasyonu Önleyebilir


Emzirmeye devam etmek ayrıca yumurtlamayı ve menstruasyonu duraklatır.

Menstrüel döngülerin askıya alınması, aslında doğanın, gebelikler arasında biraz zaman geçmesini sağlamanın bir yolu olabilir.

Bazı kadınlar doğumdan sonraki ilk birkaç ay boyunca bu olayı doğum kontrolü olarak kullandılar.

Ancak, bunun tamamen etkili bir doğum kontrolü yöntemi olmayabileceğini unutmayın.

Bu değişikliği ek bir fayda olarak düşünebilirsiniz. Yenidoğanda değerli zamanlar geçirirken, "ayın o zamanı" için endişelenmenize gerek kalmayacak.


Normal emzirme yumurtlama ve menstruasyon duraklar. Bazıları bunu doğum kontrolü olarak kullanmış, ancak tamamen etkili olmayabilir.

11. Ayrıca Zaman ve Para Tasarrufu


Listeyi tamamlamak için emzirme tamamen ücretsizdir ve çok az çaba gerektirir.

Emzirmeyi seçerek, şunları yapmanız gerekmeyecek:


  • Formül gıdalar için (hazır ürünler) para harcayın.
  • Bebeğinizin günlük ne kadar içmesi gerektiğini hesaplamak.
  • Şişeleri temizlemek ve sterilize etmek için zaman harcamak.
  • Gecenin (veya günün) ortasında mama hazırlamak ve ısıtmak.
  • Yoldayken şişeleri ısıtmanın yollarını aramak gibi durumlar シ
Bir süre sonra bıkacaksınız biberonla uğraşmaktan, mama kabını taşımaktan ve sıcak su için matara taşımaktan
Anne sütü her zaman doğru sıcaklıkta ve içmeye hazırdır.

Emzirerek, formül almak, karıştırmak, şişeleri ısıtmak veya bebeğinizin günlük ihtiyaçlarını hesaplamak için endişelenmenize gerek yoktur.

Emziremiyorsanız, bebeğinizi formülle beslemek yine de tamamen iyidir. Bebeğinize ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlayacaktır.

Bununla birlikte, anne sütü de bebeğinizi hastalıklardan ve kronik hastalıklardan koruyan antikorlar ve diğer unsurları içerir.

Ayrıca, emziren anneler, rahatlık ve azaltılmış stres gibi kendi faydalarını tecrübe ederler.

Ek bir bonus olarak, emzirmek oturmak için geçerli bir sebep verir, değerli yeni doğana bağlanırken ayaklarınızı yukarı kaldırın ve rahatlayın.

Kaynak: Healthline


Yorum Gönder

0 Yorumlar