Au Pair Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Au Pair Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Au Pair Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Eğer bir au pair olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Sizlere, detaylı bir şekilde au pair ile ilgili detaylar vereceğim.

Öncelikle au pair nedir sorunu bir önceki yazımda bahsetmiştim. Au pair nedir ve au pair olabilmek için gereken şartlardan da söz etmiştim. Dilerseniz önce bu yazımı okuyabilirsiniz.

Au Pair Hayatı Nasıldır ?

Siz de bir au pair olmak istiyorsanız bir çok şeyi göze alarak bunun kararını vermelisiniz. Biraz fazla cesaret ve inanın eğlenceli gibi duruyor 😁 Çünkü göze almanız gereken bazı durumlar söz konusu. Mesela Türkiye'deki sevdiklerinize bolca özlem duyacaksınız. İstediğiniz zaman tabii ki de gelemeyeceksiniz. Kelime anlamıyla eş değer olan harbiden ''yabancı'' dediğimiz kişilerle birlikte yaşamaya başlayacaksınız. Ne marketin ne manavın yolunu biliyorsunuz. Üstelik perfect bir ingilizceniz yoksa ilk zamanlarda konuşmada sıkıntı çekeceksiniz. Mutfak kültürü, sokak kültürü ve geleneklerimizden oldukça farklı bir ülke de ve aile içinde yaşayacaksınız. Böyle düşündüğümde gerçekten içim kıpır kıpır oluyor 😊 benim, sizin nasıl oluyor bilmiyorum ama bana göre çok keyifli ve eğlenceli geliyor. Ben kendimi macera dolu bir dünyada görüyorum. Zor olan her şeyi severim. Aslı zor olan güzeldir. Mücadele etmek, çabalamak ama keyifli olacak. Bence hiç korkmayın kesinlikle. Biraz ingilizce bilmeniz yeterli. Zaten google amcanın çevirisi size bir süreliğine yetecek. Bomba sürpriz işte burada birlikte yaşayacağınız ve onların çocuklarına bakacağınız aile sizin için 500 dolara bir ingilizce dil eğitimi aldırıyor. Yanlış duymadınız 6 aylık ingilizce eğitimini tam 500 dolara her bölüm iki seviye olacak şekilde ingilizce dil eğitimi kursuna gidiyorsunuz. Ücreti tamamen aile karşılıyor. Zaten programın amaçlarından asıl olanı da budur. Yabancı ülkeye gidip hem orada çalışmak hem dil öğrenmek, o ülkenin kültürünü tanımak ve bilmektir.

İkinci harika olay ise, uluslararası bir ehliyete sahip oluyorsunuz beleşinden 😊 Bir diğer iyi haber ise çoğu aile size orada bir araba veriyor. Durun hemen sevinmeyin bu beleş değil tabi o kadar da değil 😁 Sadece, o ailenin çocuklarına baktığınız süre boyunca onlara ait olan bir arabayı kullanabiliyorsunuz. Arabayı da okul çağındaki çocukları varsa onları siz okula getiriyor ve siz okuldan alıyorsunuz. Çocukları dolaştırmak için mesela parka götürmek için, markete veya bir etkinliğe götürmek için arabayı kullanabiliyorsunuz. Ayrıca kendi işleriniz için de kullanmanıza izin veriyorlar bir çok aile. Fakat burada şöyle bir mevzu var hemen onuda söylemeden geçmeyeyim. Bazı aileler araba vermiyormuş. Bazı aileler ise araba veriyor benzini kendin koyuyorsun. Bazı ailelerde hem araba hem de benzin masrafını karşılayabiliyormuş. Bu tamamen aile ile alakalı bir durum söz konusudur. Ailenin insiyatifine kalmış bir durumdur. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için, oraya vardığınızda neyle karşılaşacağınızı bilmek istiyorsanız. Aile ile yapacağınız online görüşmede bunları sormalısınız. Sormak hakkınızdır ve asla çekinmeyin sorun.

Bir diğer durum ise Türkiye'de ki gibi çocuk bakıcılığı altında ev işlerine de yardımcı olmak burada geçerli değildir. Çocuk bakmak evet zordur. Fakat hem iş hem çocuk kesinlikle daha zor. Zaten yabancı bir ülkede zorluklar ile mücadele edip ayaklarımızın üstünde durmak hem ülkeyi tanımak gezmek hepsi bir arada olamaz. Bu işin en güzel tarafı da bu zaten. Kesinlikle ev işine karışmıyorsunuz. Sadece çocukların banyosunu aile isterse yaptırıyorsunuz. Çamaşırları makineye atıyorsunuz bu kadar. Kısaca, akşam yemeğine ve evin işlerine karışmak yok. Au Pair in işi çocuklarla ilgili şeyleri yapmak onların kahvaltısını hazırlamak ve yedirmek öğle yemeklerini hazırlamak ve yedirmek. Çok zor değil !

Çalışma saatlerinizi mutlaka öğrenin çünkü bazen değişim gösterebiliyor. Bir au pair tanıdığım haftada bir gün baya bir erken işi bitiyor. Tamamen annenin babanın çalışma saatlerine göre değişiklıik gösterebilir. Çalışma demişken hemen şunu da unutmadan söyliyeyim. Bazı aileler au pairin extradan çalışmasını istemiyorlarmış. Fakat bazı aileler de bunun aksine zaten bir au pairin geliri düşük olduğunu kabul edip göz önünde bulundurarak çalışması için iş bile buluyorlarmış. Tabi bu yine bir au pairlik olabilir ya da garson, komi, pastane, kuryelik gibi işler olabilir. Mesela kurye olarak çalıştığınızda bahşişde alırsınız sonuç; iyinin kötüsü olmaz, extradan para kazanırsınız. Kısaca tüm bunları gitmeden önce eşleşeceğiniz aile ile detaylı bir şekilde konuşmak olacak. Orada günde iki saatlik işler var öyle yerlerde çalışabilirsiniz. Mesela pizzacıda. Benim fikrim, aileye extra bir işte çalışıp çalışamayacağınızı mutlaka sorun. Çalışırsanız her türlü sizin karınız hem arkadaş edinmiş olursunuz ve tüm gün evde olmamış olursunuz. Hem dil öğrenme yönünden bir an önce pekiştirme yapmış olursunuz. Hem vakit geçer aynı zamanda para kazanırsınız.
Bazı aileler extra olarak bazı masrafınızı da karşılayabilir, işin güzel yanı bu karşılamasa da hakkınızı alırsınız gerçekten hiç sorun değil !

İzin günleri ise, ayda bir kere bir hafta sonu ve 6 ayda bir 1 hafta izin durumu oluyor. Haftalık izin ise ailenin durumuna bağlı olarak 1 gün izin hakkınız bulunmakta. Tam bir yıl sonunda ise 1 ay izin hakkınız bulunmakta.

Sadece bir ehliyetinizin olması yetmiyor. Araba kullanmada tecrübe gerektiriyor. Bu yüzden çocukları okula getirip götürmede, okula gitmiyorlarsa parka ya da eğlence merkezi gibi yerlere siz getirip götüreceğiniz için arabayı iyi kullanıyor olmak gerekli. Ama korkmayın asla buranın trafiği ile oranın trafiği tabii ki bir değil. ☺️

Aile tatile gidiyorsa çocuklarla ilgilenmeniz konusunda yine sizi yanında götürecek. Böylelikle gezmiş olacaksınız. Bir au pair birlikte yaşadığı aile sayesinde 5 eyalet gördüğünü söylüyor. Bir au pair ise aile ile birlikte Meksika'ya gittiğini söylüyor. Yani yeni yerler mutlaka görmeniz mümkün. Mesela başka bir au pair izinli olduğu hafta Türkiye'den arkadaşı kendisini ziyarete geldi ve arkadaşı otelde kalmak yerine birlikte yaşadığı ailenin yanında arkadaşı ile birlikte kaldı. Bu gibi durumlar tamamen aile ile sizinle alakalı. Gerçekten bu durum aile size inanır ve gerçekten güvenirse sonrası çok daha iyi olabilir sizin için.

Au Pair için iyi bir acenta şirketi olan AupairCare sitesine bir göz atabilirsiniz.
Bunların dışında şimdilik aklıma gelenler bu kadar... Yeni bilgi topladığımda mutlaka yazımı güncelleyeceğim.

Au Pair '' da Ne ? Sıkı Bir Au Pair Araştırması yazımı okumak isterseniz linke tıklayın

Yorum Gönder

0 Yorumlar