''Au Pair '' da Ne? Sıkı Bir Au Pair Araştırması

''Au Pair '' da Ne? Sıkı Bir Au Pair Araştırması


''Au Pair '' da Ne? Sıkı Bir Au Pair Araştırması

Selam ! Bu yazımda Au pair nedir ve Au pair nasıl olunur araştırmasından bahsetmek istiyorum ve ardından au pair nedirmiş ve nasıl olunurmuş bir öğrenelim bakalım...

Yine bir boş zamanımda bloglar arasında kim ne yazmış kim ne çizmiş diye öylesine dolaşırken Seda Çalık'ın yazarlığını yaptığı ve aynı zamanda sahibi olduğu Ojeli Makyaj bloğu ile karşılaştım ve bloğu biraz karıştıdıktan sonra kendisini tanımak için biraz daha bloğunu inceledim. Ardından yaptığı bir video ile kendisini görme imkanım oldu. Seda, güzelliği ile gözden kaçmayacak kadar da samimi ve doğal bir genç kız. Kendisine de buradan başarılar dilerim. Au pairi daha çok geç kalmadan öğrenmeme de ayrıca vesile olduğu için kendisine teşekkür ediyorum buradan... İlerleyen zaman da kendisine de ulaşıp bir kaç soru sormak istiyorum au pair hakkında. Bunu da inşallah sizlerle buradan paylaşırım.

Seda'nın youtube kanalına ulaştım bir kaç tane videosunu izledim. Ardından facebook sayfası nasıl olduysa tesadüfen bir anda açılıverdi ve Seda'nın paylaştığı bir postu gördüm ki sayfayı kapatmıştım ve tekrar açtım. Atmış olduğu başlık ise;

''Amerikaya Gidiyorum ! Au Pair''

Wow :)) Bunu sevdim... Güzel bir video sanki ! deyip takibe başladım. Video konusu gerçekten ilgimi çekti ve videosunu sonuna kadar izledim. Video bitmişti. Video başlığında au pair yazıyordu fakat bunun gerçekten ne olduğunu hala anlamış değildim. Seda, bir kaç gün otelde kaldı alışveriş yaptı ve bir seminere katıldı. Seminer sonrası tüm herkes au pair sweatshirtlerinden giydiler. Seminerde herkes genç tabii, ne olduğunu anlayamadan video bitince au pair ile ilgili videolar izlemeye karar verdim. Video içeriğinde orada neden bulunduğuna dair hiçbir şeyden bahsetmiyordu. Kendisi bu konuda (aupair) henüz çok yeni olduğu için youtube kanalında da au pair ile ilgili bir video da henüz yüklememiş.

Neyse, ben merakla diğer videoları incelerken çok ama çok tatlı bir au pairi tanıma fırsatı yakaladım. Kırka yakın videosu vardı youtube kanalında ve bir kaç tane videosunu izleyince tüm videolarını izlemeye kesinlikle karar vermiştim. Ama önce şu au pair tam olarak ne yapıyor, nedir, nasıl öyle valizini toplayıp Amerika' ya taşınıyorumun sorularına cevap bulmam lazımdı. Hemen hızlıca başlıkları inceledim ve Cansın'ın videolarından bir kaç tane seçtim ve izlemeye koyuldum...


Bu kız gerçekten bir harika ! ve - ve çok güzel, samimi, içten, sempatik, eğlenceli bir kız. Öyle bir doğallığı var ki otur tüm gün izle ツ

Sonunda Cansın'dan au pair nedir tam olarak öğrenmiş bulunmaktayım. Bu arada tüm videolarını gerçekten kendime bir kahve yapıp oturdum ve izledim. Hiç sıkılmadan! Mükemmel bir insan kendisi bayıldım ona ! Hatta kızım bile çok sevdi kendisini.

Dahası, kendisiyle bile konuştuk. Gerçekten çok başarılı bir kız.

Bir çok au pair vlogları izledim. Yazılarını okudum ve kesinlikle şartlar aynı değişkenlik göstermiyor... İstisnalar elbette vardır... 


Gelelim asıl mevzuya...

Au Pair Nedir ? Au Pair Nasıl Olunur ?

Au pair kelime olarak fransızcadan geliyor. Bir çok dilde anlamı olmayan bu kelimenin kimi kaynaklarda anlamı ''Ailenizden biri '' bir diğer kaynaklarda ise ''Anne Yardımcısı'' demektir. İngilizce olarak 'Equal to' anlamına geldiği söylenir, bu Türkçe'ye, 'Eşit kişi' olarak çevrilir. Anlamı, bir aile yanında kalan ve aileyle eşit kişidir.

Türkiye'deki au-pair acentalarının au pairlik koşullarını değiştirme veya cep harçlığını artırma ya da daha basit anlamda au-pair'likle ilgili bir kural belirleme hakkı yoktur. Türkiye'de bilinenin aksine au-pair'lik acentalarca belirlenen bir sistem değildir, 'Home Office' yani İngiltere İçişleri Bakanlığınca belirlenmiş, kendine ait kuralları olan bir sistemdir. Türkiye'deki acentaların rolü, var olan bu sisteme göre au-pair yerleştirmesi yapmaktır.

Aynı şekilde au pair olarak Türkiye'deki ailelerde yurt dışından kendi kriterlerine uyan bir au pair bularak hizmet alabilir. Bu konuyu da ayrıca yazacağım.


Au Pair Sistemi Türkiye'de yazımı okuyabilirsiniz..


Au Pair Programının Amacı

Bu programın amacı ise farklı ülkelerdeki kişilerin bir diğer ülkede bir ailenin yanında kalarak o ülkenin dilini ve kültürünü öğrenmesidir. Hem çalışıp para kazanıp hem de haftada 4 ve 6 saatlik dil okullarına giderek İngilizce dil eğitimi almaktır.

Bunun yanı sıra au pair olarak bir çok avantajlarınız olacak. Dezavantaj olarak ne yazık ki memleket ve sevdiklerinize çok özlem duymak olacak.Au Pair'e Sağlanan İmkanlar


Evde au pair'e ait bir oda
Aile ile beraber yeme-içme
Haftalık 195 - 200 dolar arasında cep harçlığı
Genellikle Cumartesi ve Pazar olmak üzere haftada 2 tam gün izin yada 1,5 gün gün izin.
Haftada 4 ile 6 saat arasında dil kursuna gitme imkanı
Resmi tatil günlerinde tatil hakkı
Sağlık sisteminden yararlanma hakkı


Au Pair Nasıl Olunur ?

Au Pair olabilmek için öncelikle bazı ana şartlar var. Bunlar neler bir bakalım;

Au Pair olmak için AB üyesi bir ülke vatandaşı olmak veya şu ülkelerden birinin vatandaşı olmak gereklidir: Andorra, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Faroe Adaları, Grönland, Makedonya, Monako, San Marino ve Türkiye.

Bunun dışında asıl şartlar şunlar ;


 1. Yaş aralığı 18 ve 26 yaş olması gerekiyor. Bir firmada 27 yaşıda kabul ediyor fakat geneli 27 yaşından gün almış olmaması gerekli. 
 2. Ehliyetiniz olması gerekiyor ve tecrübeli bir şekilde araba kullanmanız gerekiyor. 
 3. Tabii ki İngilizce. İngilizce ise çok iyi olmasına gerek yok. Orta düzeyde biliyor olmanız yeterli bile. Çok az biliyor olsanız da dil konusunu hiç sorun yapmıyorlar. Zaten programın amaçlarından biri yukarıda da yazdığım gibi dil öğrenmek. 
 4. Her hangi bir sağlık sorununuz yoksa 
 5. Yurt dışına çıkma engeliniz yoksa 
 6. Lise mezunu olmak veya üniversite mezunu olmak 
 7. Aileler özellikle sigara kullanmayan au pair tercih ettikleri için sigara kullanmamak 
 8. Çocuk bakma konusunda deneyimli olduğunuzu ya da çocuk bakacağınızdan emin olduğunuza inanmanız gerekecek. 
 9. Bekar ve çocuksuz olmanız gerekli olan şartlar arasında. 

Tabi bahsedilmeyen detaylarda mutlaka var ; örneğin kendi düşüncem sinirli bir insan çocuğa ne kadar sağlıklı bakabilir değil mi ? Bu yüzden kesinlikle sakin olmak gerekir. Aile şikayet ederse filmin sonu kötü bitebilir...

  Programın süresi maksimum iki yıldır. 1 yıl sonunda dilerseniz uzatıyorsunuz dilerseniz programı bitiriyorsunuz. 2 yıldan daha fazla kalınamıyor maalesef. Yasa gereği belirlenen maksimum vize süresi 2 yıldır.


  Yorum Gönder

  0 Yorumlar